Ochrona rzek i jezior przed zanieczyszczeniemScenariusz zajęć dla przedszkolaków, który zdobył II miejsce w konkursie na scenariusz zajęć dla Przedszkolaków pt. "Przedszkolak oszczędza energię i chroni środowisko".
Temat: „ Ochrona rzek i jezior przed zanieczyszczeniami”.
Grupa: 6 – latki
Czas trwania zajęcia: 30 - 40 minut.
Cel główny: uświadomienie dzieciom niebezpieczeństwa całkowitego wyniszczenia środowiska zwierząt żyjących w wodzie przez nieodpowiedzialne decyzje ludzi.
Dziecko:
• rozumie znaczenie wyrazu ekolog
• zna i rozumie zasadę działania prostego filtru, jako jednego ze sposobów oczyszczania wody
• dostrzega potrzebę ochrony przyrody.
Pomoce: opowiadanie J.M Siatkiewicza pt. „Straszna nora”, ilustracja przedstawiająca wiklinową zatokę wraz z jej mieszkańcami: bobrem, szczurem wodnym, rakiem, butelka z zanieczyszczoną wodą, przeźroczyste słoiki, gaza, wata lub filtry do kawy
Przebieg zajęcia:
1. Dzieci siedzą przed zasłoniętą tablicą. Nauczycielka opowiada dzieciom, że w drodze do pracy spotkała pana listonosza, który wręczył jej paczkę zaadresowaną dla grupy „Ważniaków”. Na paczce oprócz adresu był czerwony napis, który ją bardzo zaniepokoił. Dzieci przy pomocy nauczyciela odczytują napis S.O.S. Nauczyciel pyta czy ktoś wie, co on oznacza. Po wyjaśnieniu skrótu jedno z dzieci rozpakowuje paczkę. W środku znajdują list i butelkę z brudną wodą.
2. Nauczycielka czyta list;
Kochane dzieci!
Na pewno jesteście ciekawe, kto mógł Wam wysłać tę dziwną paczkę. Razem z moimi przyjaciółmi długo zastanawialiśmy się gdzie szukać pomocy. Zaprzyjaźniony bociek powiedział nam, że „Ważniaki” na pewno nam pomogą. Chcemy Wam opowiedzieć o naszych kłopotach. Posłuchajcie.
Nazywam się Kastor. Jestem bobrem wodnym i mieszkam razem z rodziną nad Wiklinową Zatoką. Do tej pory była to najpiękniejsza zatoka w całej okolicy. Razem z moimi dziećmi, Szczurkiem ogryzkiem, rakami i rybami pływaliśmy w czystych wodach zatoki.
Nauczycielka odsłania ilustrację przedstawiającą Wiklinową Zatokę.
Ach! Jak miło było słuchać śpiewu ptaków i szumu tataraku. Aż pewnego dnia na jednym z brzegów Wiklinowej Zatoki pojawiła się ogromna rura. Na samym początku nikt na nią nie zwrócił uwagi. Pewnego dnia rura zabulgotała, zatrzeszczała i wypłynęła z niej czarna, tłusta i cuchnąca woda.
Nauczycielka odsłania fragment ilustracji z rurą i zarysem fabryki w oddali.
Pobrudziła nasze futerka i zatruła wody zatoki. Mieszkańcy Wiklinowej Zatoki są przerażeni, boimy się, że stracimy swoje mieszkanka i będziemy musieli opuścić to urokliwe miejsce. Może wy wiecie jak pomóc naszej zatoce. W tym słoiku przesyłamy Wam brudną wodę z naszej zatoki. Popatrzcie, jaka jest ta woda i co w niej pływa.
Drogie przedszkolaki pomóżcie nam, bo inaczej wszyscy zginiemy.
Za dobre rady i pomoc serdecznie dziękujemy i przesyłamy Wam znaczki „Przyjaciel przyrody” oraz zapraszamy nad Wiklinową Zatokę.
Bóbr Kastor
3. Rozmowa na temat tego, co wydarzyło się w Wiklinowej Zatoce.
- Co przydarzyło się mieszkańcom Wiklinowej Zatoki, jakie nieszczęście ich spotkało?
- Kto zatruł wody zatoki?
- Co trzeba zrobić z tą brudną wodą?
- Kto pomoże nam w ratowaniu Wiklinowej Zatoki?
- Kogo musimy zawiadomić o tym fakcie?
4. Dzieci rozwiązują rebus ze słowem ekolog. Nauczyciel wyjaśnia znaczenie tego słowa.
- Jak myślicie, co ekolodzy zrobią z tą rurą?
- Czy jeszcze możemy kogoś zawiadomić o tym fakcie?
Na otrzymanych kopertach dzieci w parach układają hasło - Na ratunek!
5. Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa: Cieknąca rura.
Dzieci biegają po sali, między obręczami, przy dźwiękach tamburyna. Na hasło: rura cieknie - wyskakują z wody i przysiadają w obręczach.
Przechodzą do stoliczków, gdzie przygotowane są proste urządzenia do filtrowania wody.
6. A teraz przystąpmy do akcji ratunkowej. Przyjrzyjmy się wodzie przysłanej przez bobra Kastora.
- co w niej pływa?
- co musimy zrobić by znowu była czysta?
- Nauczycielka wyjaśnia dzieciom - wodę musimy oczyścić, czyli przefiltrować. Filtr, to takie urządzenie, które zatrzymuje zanieczyszczenia. Te słoiki, z gazą, z watą, które wcześniej przygotowaliśmy to takie właśnie filtry do oczyszczania wody. O wiele większe filtry spotkamy w oczyszczalni ścieków. Oczyszczalnia ścieków to zakład zajmujący się między innymi oczyszczaniem wody.
7. Zabawa badawcza. Dzieci pod kierunkiem nauczycielki przelewają wodę do słoików i obserwują efekty swoich działań – robią to kilkakrotnie, zmieniając filtry (słoiki z wodą).
Rozmowa na temat poczynionych obserwacji.
- Gdzie zatrzymały się zanieczyszczenia? Zauważcie, ile razy musieliśmy przelewać wodę przez filtry, aby była czysta. Tak łatwo ją zabrudzić, ale trudniej oczyścić.
8. Zabawa: Czyste jezioro
Podział dzieci na zespoły – na przygotowanych taflach wody np. z bibuły, kartonu lub celofanu dzieci z gotowych elementów komponują środowisko wodne: doklejają ryby, ustawiają sztuczne rośliny, kwiaty, doczepiają motyle itd.
Na zakończenie każde dziecko otrzymuje odznakę przyjaciela przyrody.
Mgr Anna Jamróz
Nauczyciel dyplomowany
Przedszkole Miejskie Nr 4
w Jaworznie ul. Wyzwolenia 4
Dodane przez admin dnia 15 maja 2009 | 0 Komentarzy ˇ 7750 Czytań -  |
|